تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۶
کد خبر : 3767

استفاده از ترکیبات سمی در تولید لوازم آرایشی تقلبی/ تخلف 7000میلیاردی در حوزه مواد اولیه

استفاده از ترکیبات سمی در تولید لوازم آرایشی تقلبی/ تخلف 7000میلیاردی در حوزه مواد اولیه

استفاده از ترکیبات سمی در تولید لوازم آرایشی تقلبی/ تخلف ۷۰۰۰میلیاردی در حوزه مواد اولیه رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به پوشش بیمه‌ای ۲۵۰ قلم داروی دیگر تا پایان سال گفت: کالای آرایشی تقلبی از مواد سمی و رنگ‌های غیرمجاز تولید می‌شود. – اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بهرام

استفاده از ترکیبات سمی در تولید لوازم آرایشی تقلبی/ تخلف ۷۰۰۰میلیاردی در حوزه مواد اولیه

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به پوشش بیمه‌ای ۲۵۰ قلم داروی دیگر تا پایان سال گفت: کالای آرایشی تقلبی از مواد سمی و رنگ‌های غیرمجاز تولید می‌شود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بهرام دارایی، در یک برنامه تلویزیونی درباره نظارت بر کالاهای سلامت‌محور اظهار کرد: گستره فعالیت سازمان غذا و دارو متنوع است و باید اصالت کالاهای سلامت‌محور قابل ردیابی و رهگیری باشند که در همه دنیا سازوکار این نظارت‌ها در سازمان غذا و دارو دیده می‌شود.

وی افزود: در سازمان غذا و دارو فرآورده‌های سلامت‌محور کد ملی به‌نام IRC برای رصد دارند، 10 میلیارد کد شناسه برای یک‌میلیون کد IRC فرآورده‌های غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی صادر کرده‌ایم. سامانه تی‌تک یک سامانه منحصربه‌فرد، ایرانی، درون‌زا و برون‌نگر است که بر لبه دانش حرکت می‌کند و با هوش مصنوعی ارتقا خواهد یافت. آمریکا و ترکیه اخیراًَ به فناوری این سامانه مجهز شده‌اند و ایران از لحاظ نوآوری در این حوزه پیشرو بوده است.

پوشش بیمه‌ای 250 قلم داروی دیگر تا پایان سال

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه "3 هزار و 336 کد ژنریک دارو در کشور داریم"، گفت: تمام داروهای وارداتی و تولید داخل در سامانه تی‌تک شناسه‌گذاری می‌شوند. 360 قلم دارو 95 درصد بازار دارویی را به خود اختصاص داده‌اند، در گذشته 590 قلم دارو تا کد ملی بیمار رهگیری می‌شد که در زمان حاضر به 764 قلم رسیده است و تا پایان امسال به 1164 قلم می‌رسد؛ همچنین تا قبل از این 2500 قلم دارو تحت پوشش بیمه بوده‌اند که امسال به بالای 2750 قلم می‌رسد.

رصد کامل 70 قلم کالای تجهیزات پزشکی پرمصرف در سامانه تی‌تک

وی گفت: در زمان حاضر در حوزه غذا حدود 80 درصد محصولات شناسه‌گذاری می‌شوند، در حوزه تجهیزات پزشکی نیز فراورده‌ها در سامانه IMED که به تی‌تک متصل است، ثبت و 90 درصد ملزومات و تجهیزات پزشکی وارداتی شناسه‌گذاری می‌شوند، همچنین تا پایان سال 70 قلم تجهیزات پزشکی حساس و پرمصرف از ابتدای زنجیره تا انتها قابلیت رصد خواهند داشت، در حوزه آرایشی و بهداشتی هم پیشرفت خوبی در حوزه شناسه‌گذاری حاصل شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره پیشرفت سامانه تی‌تک در حوزه تجهیزات پزشکی بیان کرد: 360 هزار شناسه‌گذاری تجهیزات پزشکی داریم که 130 هزار قلم در حوزه واردات است و برای محصولات داخلی هم الزام گذاشته‌ایم که نیازمند همکاری تولیدکنندگان هستیم و درصددیم توزیع‌کنندگان تجهیزات پزشکی را رصد و ردیابی کنیم.

افزایش تقلب در حوزه محصولات آرایشی و استفاده از ترکیبات سمی در تولیدات زیرپله‌ای

دارایی درباره عرضه لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی در بازار گفت: در تولید محصولات بهداشتی وضعیت مناسبی داریم، اما در تولید محصولات آرایشی وضعیت خوبی نداریم، هنگامی که می‌خواهیم از تولید داخل حمایت کنیم باید محصول با کیفیت و با عمق دانش تولید کنیم، اگر از محصول بی‌کیفیت حمایت کنیم و درب واردات را ببندیم، رقیب را از بین برده‌ایم.

وی با اشاره اینکه سیاست‌گذاری و تقسیم کار با وزارت صمت باعث کم شدن دسترسی به کالاهای آرایشی و ایجاد مشکل در این زمینه شد، تصریح کرد: اکنون با کالای آرایشی تقلبی به‌دلیل بالا رفتن قیمت محصولات خارجی اصلی مواجه هستیم و باید دانست که کالای تقلبی از مواد سمی و رنگ‌های غیرمجاز تولید می‌شود و سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره عواقب تخصیص ارز دولتی به دارو و تجهیزات پزشکی نیز گفت: در چند سال گذشته سیاست غلط ارز ترجیحی اعمال شد که در حوزه دارو بسیار نادرست بود و به صنعت و بیماران آسیب وارد کرد. با تخصیص ارز ترجیحی زنجیره تولید و توزیع دچار چالش شد و کمبودهای دارویی افزایش پیدا کرد، ارز همیشه در دسترس و کافی نبود و روند تأمین دارو و مواد اولیه با وقفه و اختلال مواجه شد، در نتیجه صنعت داروسازی را تحت تأثیرات منفی قرار داد.

وی افزود: البته کمبود دارو عوامل دیگری مانند تحریم هم دارد اما با تخصیص ارز دولتی هزاران میلیارد سوءاستفاده شده است و شاهد بیش‌اظهاری برای دریافت ارز بیشتر و واردات کالای کمتری بودیم، تنها در حوزه مواد اولیه 7 هزار میلیارد تومان سوءاستفاده و گران‌‌فروشی را شناسایی کرده‌ایم. پرونده‌های مهمی از سال ٩٧ در این زمینه تشکیل و کیفرخواست‌‌هایی صادر شده است که به‌زودی از سوی دستگاه قضا علنی خواهد شد، البته صنعت داروسازی ما نجیب است و نخبگان را به‌کار می‌‌گیرد و یک زیست‌بوم منتخب از نخبگان است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 98 درصد عددی بازار در حوزه دارو از محل تولید داخل تأمین می‌شود، عنوان کرد: در حوزه بیوتکنولوژی جزو 20 کشور بزرگ دنیا و سه کشور اول آسیا هستیم، همچنین از 60 مولکول با فناوری زیستی 30 مولکول را تولید می‌کنیم.

امسال در تولید انسولین قلمی خودکفا می‌شویم

وی ادامه داد: کشور به‌سمت تولید محصولات با فناوری پیشرفته می‌رود، امسال در تولید انسولین قلمی خودکفا می‌شویم و به دو برابر نیاز کشور دست می‌یابیم و مسیر صادرات باز می‌شود، حتی به توانایی تولید قلم انسولین نیز در کشور دست یافته‌ایم که همه اینها نتیجه اعتماد به جوانان و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

با اصلاح سیاست ارزی، قیمت دارو برای بیمار تغییری نمی‌کند

دارایی گفت: بر اساس قانون برنامه و بودجه 3 میلیارد دلار ارز برای دارو، تجهیزات پزشکی و شیرخشک تخصیص یافته است و با دستور رئیس جمهور ارز تخصیص یافت تا زیرساخت‌‌ها برای انتقال ارز دارو به بیمه‌‌ها فراهم شود، با اصلاح سیاست ارزی قیمت دارو برای بیمار تغییری نمی‌کند و یارانه دارو به‌هنگام خرید بیمار اعمال می‌شود و این اقدام جدیدی است که در بستر نسخه الکترونیک محقق می‌‌شود.

وی با تأکید بر اینکه صنعت داروسازی موافق تخصیص ارز دولتی نیست و با ارز دولتی گروگان گرفته شده است، بیان کرد: همان‌طور که برخی مخالف حذف ارز دولتی هستند؛ در نسخه‌نویسی هم همین‌طور است و برخی امتناع می‌کنند و باید توجه داشت که با نسخه الکترونیک آمار تولید و مصرف و صرفه‌جویی دارویی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: بیماران مزمن پس از اصلاح سیاست ارزی می‌توانند با مراجعه به پزشک داروی مورد نیاز خود را تا ویزیت بعدی دریافت کنند و همه اینها با نسخه الکترونیک محقق می‌شود و شاهد صرفه‌جویی دارویی خواهیم بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نزدیک به 30 درصد داروهای وارداتی قاچاق معکوس می‌‌شود، گفت: برآورد قطعی از قاچاق معکوس نداریم، اما بر اساس برآوردها سال ٩٩ حدود 5 هزار میلیارد تومان داروی قاچاق کشف شده است، ما اکنون به‌وفور انسولین قلمی داریم، اما همچنان حجم زیادی از کشور خارج می‌شود، زیرا کالای ما در داخل ارزان است، آمار خوبی از قاچاق معکوس نداریم و سال گذشته 120 میلیون دلار هزینه انسولین شده که 40 میلیون دلار با بیمه خریداری و در سیستم ثبت شده است.

25درصد تشویقی در قیمت‌گذاری برای داروهای صادراتی

وی در مورد صادرات دارو نیز عنوان کرد: وقتی دارویی را برای مصرف داخل تولید می‌کنیم محصول بازار خود را دارد و حتی ممکن است کالا کیفیت لازم را نداشته باشد و آن زمانی کیفیت محصول مشخص می‌شود که محصول به بازارهای بین‌المللی عرضه شود، ما باید تراز داروسازی را مثبت کنیم و صادرات ما بیش از واردات باشد، فضا را برای صادرات باز کرده‌ایم و فرایندها را به سندیکای دارو واگذار کردیم و برای اولین بار برای تشویق در تحقیق و توسعه تا 25 درصد تشویق در قیمت‌گذاری گذاشتیم تا با استفاده از نخبگان و مراکز تحقیقاتی و دانش‌بنیان‌ها بتوانیم موفق عمل کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره تحریم دارو گفت: تحریم نبودن دارو طنز تلخ و دروغ است، همان‌گونه که گزارشگر سازمان ملل گزارشی در این حوزه ارائه داد که قابل تأمل بود و نشان می‌داد غربی‌‌ها دروغ گفته‌اند و تحریم‌‌ها مستقیماً سلامت مردم ایران را هدف گرفته است. تحریم داروی بیماران خاص، شیرخشک رژیمی و غذای کودکانی با بیماری متابولیک را هدف قرار داده است، حتی شرکت تولیدکننده پانسمان‌های بیماری EB نیز ما را تحریم کرد. از اظهارات برخی از افراد تعجب می‌کنم که می‌گویند "تحریم دارو نداریم"، این تحریم‌‌ها به‌شدت هزینه‌ها را بالا برده است تا بعضاً دارو‌هایی با کیفیت‌های پایین به کشور برسد و موضوع تحریم در حوزه سلامت نیز کاملاً مشخص است و نیازی به تأیید ما نیست.

کلاف سردرگم نظام ارزی دارو/ نظام دارویی کشور چطور منابع ارزی را می‌بلعد؟!تولید و واردات دارو ماهانه به 200میلیون دلار ارز نیاز دارد/ افزایش 40درصدی هزینه تولید دارو در کشور

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.