تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۸:۴۵
کد خبر : 14659

تأثیرات بیهوشی برای ترمیم دندان در کودکان

تأثیرات بیهوشی برای ترمیم دندان در کودکان

بیهوشی برای ترمیم دندان کودکان: دلایل و ایمنی درمان درد یا عفونت دندانی ممکن است نیازمند تداخلات دندانپزشکی باشد که گاهی نیازمند بیهوشی عمومی کودکان است. این فرآیند ممکن است نگران‌کننده باشد، زیرا برخی کودکان نیاز به آرام‌بخش عمیق دارند، یا ممکن است صدای مته و یا حتی فرآیند کامل به آن‌ها ترس بیشتری وارد

بیهوشی برای ترمیم دندان کودکان: دلایل و ایمنی

درمان درد یا عفونت دندانی ممکن است نیازمند تداخلات دندانپزشکی باشد که گاهی نیازمند بیهوشی عمومی کودکان است. این فرآیند ممکن است نگران‌کننده باشد، زیرا برخی کودکان نیاز به آرام‌بخش عمیق دارند، یا ممکن است صدای مته و یا حتی فرآیند کامل به آن‌ها ترس بیشتری وارد کند. هدف اصلی دندانپزشکان همیشگی ارائه درمانی ایمن و بی‌درد به کودکان است.

ایمنی بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

در سال ۲۰۱۹، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) دستورالعمل‌های جدیدی را منتشر کردند که دندانپزشکان و جراحان دهان را در ارائه آرام‌بخش عمیق یا بیهوشی عمومی به کودکان هدایت می‌کنند.

برای اطمینان از ایمنی، حداقل دو تکنسین آموزش‌دیده باید در اتاق حضور داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی اقدامات پیشرفته حفظ جان را انجام دهند. یکی از این افراد دندانپزشک یا جراح دهان خواهد بود که این فرآیند را انجام می‌دهد و دیگری ناظر مستقل خواهد بود. این ناظر باید “یک پزشک متخصص بیهوشی، یک پرستار متخصص بیهوشی رسمی، یک جراح دوم دهان، یا یک متخصص بیهوشی دندانپزشکی” باشد.

گزینه‌های بیهوشی برای کودکان

اطلاعاتی در مورد انواع مختلف بیهوشی ارائه می‌شود، که والدین باید آن‌ها را بشناسند. قبل از مراجعه به دندانپزشک یا جراح دهان کودک خود، در مورد نوع آرام‌بخش یا بیهوشی مورد توصیه برای کارهای دندانپزشکی کودک صحبت کنید و از ایمنی و روش‌های انجام آن آگاه شوید.

انواع آرام‌بخش و بیهوشی برای کودکان

اکسید نیتروژن:
این یک آرام‌بخش خفیف است که معمولاً با نام “گاز خنده” شناخته می‌شود. کودکان این گاز را به همراه کمی اکسیژن تنفس می‌کنند. آن‌ها ممکن است خواب نشوند، اما اغلب آرام‌تر می‌شوند. بعضی از کودکان ممکن است از این احساس خوششان نیاید، اما بیشتر آن‌ها این تجربه را مثبت می‌دانند.

آرام‌بخش خفیف:
این نوع آرام‌بخش معمولاً برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان استفاده می‌شود. کودک در اثر این دارو آرام و بیدار می‌ماند و می‌تواند هنگام انجام کارهای دندانپزشکی همکاری کند. بعد از مراجعه به دندانپزشک، احتمالاً کودک حتی یادآور ویزیت نخواهد بود. دندانپزشکان می‌توانند این نوع داروها را به کودکان در زمان انجام مراحل درمانی بدهند، زیرا کودک همچنان بیدار می‌ماند.

آرام‌بخش متوسط:
این نوع آرام‌بخش برای کودکان معمولاً باعث می‌شود که خواب‌آلودتر شوند، اما همچنان قادر به انجام کارهای دندانپزشکی باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان با این نوع آرام‌بخش بهتر همکاری می‌کنند. آن‌ها بدون نیاز به دستگاه اکسیژن نفس می‌کشند و معمولاً به راحتی بیدار می‌شوند. بیشتر کودکان پس از استفاده از این روش چیزی به خاطر نمی‌آورند. دندانپزشکان می‌توانند این نوع آرام‌بخش را به کودکان در زمان انجام مراحل درمانی داده و از آن استفاده کنند.

بیهوشی عمیق:
این نوع بیهوشی شامل داروهای داخل وریدی است که کودک شما را در طول روند درمانی خوابانده و کنترل می‌کند. اگرچه کودک ممکن است هنوز کمی حرکت کند یا سر و صدا ایجاد کند، اما معمولاً نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد. همواره باید حداقل یک ناظر مستقل متخصصی مثل یک متخصص بیهوشی در دسترس باشد تا کنترل حالت تنفس و سایر علائم حیاتی کودک شما را داشته باشد و اطمینان حاصل شود که کودک تا زمانی که بیدار می‌شود، به‌خوبی کنترل می‌شود. این متخصص همچنین می‌تواند تصمیم بگیرد که کودک شما آماده برای ترک محل درمان است یا خیر.

بیهوشی عمومی:
وقتی کودک شما تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد، به طور کامل در خواب و بدون درد قرار می‌گیرد. متخصصان بیهوشی (مانند پزشکان، دندانپزشکان یا پرستاران متخصص بیهوشی) داروهای مورد نیاز را تجویز می‌کنند و در طول فرآیند، کودک شما را زیر نظر دارند در حالی که دندانپزشک یا جراح دهان عمل یا جراحی دندان را انجام می‌دهد. این نوع بیهوشی می‌تواند در مطب دندانپزشکی مجهز، مرکز جراحی سرپایی (ASC) یا بیمارستان انجام شود.

پس از مشاوره با دندانپزشک یا جراح دهان در مورد گزینه‌های آرام‌بخش و بیهوشی، باید دقیقاً متوجه شوید که چه کسی داروها را تجویز می‌کند و کی در طول فرآیند تحت نظر کودک شما خواهد بود.

 

تأثیرات بیهوشی برای ترمیم دندان در کودکان

پرسنل حاضر در زمان بیهوشی:
دستورالعمل‌های جدید AAP و AAPD تاکید می‌کنند که در حین جراحی، یک متخصص بیهوشی یا یک دندانپزشک یا جراح دهان دیگر با تخصص و آموزش بیهوشی، همراه کودک باشد. این شخص در زمان انجام جراحی بر روی کودک، بر بیهوشی عمومی نظارت خواهد داشت. همچنین، پرسنل دیگری نیز ممکن است برای کمک به بیهوشی یا انجام جراحی حاضر باشند.

دندانپزشک عمومی:
یک دندانپزشک عمومی تمام دوره‌های آموزشی دانشکده دندانپزشکی را گذرانده و تمام امتحانات لازم را در بورد دندانپزشکی دولتی با موفقیت پشت سر گذاشته است. او یک مجوز دندانپزشکی از ایالت خود دریافت کرده است.

دندانپزشک اطفال:
این دندانپزشک همه دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک عمومی را گذرانده و همچنین دوره رزیدنتی در زمینه دندانپزشکی اطفال (معمولاً ۳-۲ سال) را انجام داده است. آموزش آرام‌بخشی برای کودکان هم جزء برنامه‌های آموزشی او بوده است. او می‌تواند با شرکت در آزمون سراسری و قبولی در آن، گواهینامه بورد دریافت کند.

جراح فک و صورت:
بعد از اتمام دوره‌های آموزشی دندانپزشکی (۴-۶ سال)، این دندانپزشک یک دوره رزیدنتی در زمینه جراحی فک و صورت را پیگیری می‌کند. بیشتر جراحان فک و صورت دارای مجوز دندانپزشکی هستند و برخی از آنها مجوز پزشکی نیز دارند. همچنین، برخی از آنها مجوز بیهوشی عمومی را نیز دریافت کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند با شرکت در آزمون سراسری، گواهینامه بورد را دریافت کنند.

متخصص بیهوشی:
این پزشک یا دندانپزشک پس از اتمام دوره رزیدنتی بیهوشی به مدت ۳-۵ سال، تمام امتحانات لازم را با موفقیت پشت سر می‌گذارد. او می‌تواند برای انجام اقدامات دندانپزشکی و جراحی دهان بیهوشی را ارائه دهد و ممکن است دارای مجوز بورد دندانپزشکی دولتی برای انجام این کار در مطب دندانپزشکی باشد. او ممکن است آموزش‌های تخصصی برای درمان کودکان را نیز داشته باشد و با شرکت در آزمون سراسری، گواهینامه بورد را دریافت کند.

پرستار بیهوشی:
این پرستار پس از اتمام دوره پرستاری، یک برنامه دو ساله را در زمینه بیهوشی به پایان می‌رساند و دارای تجربه کاری بالینی بیشتری است. در برخی از ایالت‌ها، این پرستاران مجاز به انجام بیهوشی در مطب دندانپزشکی بدون نیاز به نظارت دندانپزشک یا پزشک هستند.

کارشناس بهداشت دندان:
این فرد یک مدرک بهداشت دندانی دو ساله را پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان کسب می‌کند، که معمولاً مدرک کاردانی است. برخی از آنها ممکن است دارای مدارک تحصیلی بیشتری مانند لیسانس باشند. آن‌ها توسط ایالت خود مجوز دارند و می‌توانند شات‌های بی‌حس کننده را در دهان انجام دهند.

دستیار دندانپزشک:
این فرد نیازی به آموزش رسمی خاصی ندارد و ممکن است آموزشش “در حین کار” باشد. همچنین، برنامه‌های گواهینامه ۱۰-۱۲ ماهه نیز وجود دارد. آن‌ها می‌توانند توسط بورد دندانپزشکی دولتی ثبت‌نام کنند، اما به عنوان ناظران مستقل برای آرام‌بخشی عمیق یا بیهوشی عمومی واجد شرایط نیستند.

عوارض بیهوشی عمومی:
بعد از عمل، کودک به اتاق بازیابی منتقل می‌شود، جایی که پرستاران علائم حیاتی او را بررسی می‌کنند. اثرات بیهوشی عمومی ممکن است ساعت‌ها ادامه داشته باشد. بینی، دهان و گلو ممکن است برای مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پس از عمل بی‌حس باقی بمانند.

گلوی کودک شما ممکن است برای یک تا دو روز پس از بیهوشی عمومی کمی درد داشته باشد.

بسته به نوع درمان دندانی، لثه و دهان کودک شما ممکن است تا چند روز پس از آن درد داشته باشد.

بعد از حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از عمل، زمان خوردن و نوشیدن برای کودک مهم است.

کودک شما ممکن است احساس سرگیجه یا استفراغ کند.

در چند ساعت اول پس از بیهوشی، به کودک خود فقط غذاهای نرم بدهید.

مراقبت در منزل و ویزیت‌های بعدی:
فرزندتان در روز عمل به مدرسه یا مهدکودک نخواهد رفت و ممکن است لازم باشد روز بعد وضعیتش را بررسی کنید.

گاهی اوقات اثرات بیهوشی عمومی، مثلاً خستگی، ممکن است تا روز بعد ادامه داشته باشد. بنابراین، کودک شما باید در خانه باقی بماند تا یک بزرگسال بتواند او را نظارت کند.

پس از بازگشت به خانه، کودک ممکن است فقط در بقیه روز فعالیت کمتری داشته باشد.

دندانپزشک شما به شما می‌گوید که چه زمانی برای ویزیت بعدی برنامه‌ریزی کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.