تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۶:۲۰
کد خبر : 14916

متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می کند؟

متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می کند؟

متادون یکی از داروهای جایگزین برای کمک به ترک انواع مواد مخدر به ویژه اعتیاد به اوپیوئیدها (مانند هروئین) است. این دارو به عنوان یک اگونیست یا پارشیال آگونیست در مغز عمل می کند، به این معنی که به گیرنده‌های موجود بر روی سلول‌های عصبی در مغز متصل می‌شود و اثرات مشابهی با مواد مخدر

متادون یکی از داروهای جایگزین برای کمک به ترک انواع مواد مخدر به ویژه اعتیاد به اوپیوئیدها (مانند هروئین) است. این دارو به عنوان یک اگونیست یا پارشیال آگونیست در مغز عمل می کند، به این معنی که به گیرنده‌های موجود بر روی سلول‌های عصبی در مغز متصل می‌شود و اثرات مشابهی با مواد مخدر دارد با این تفاوت که این اثرات، کنترل شده‌ و تدریجی است. بنابراین عده‌ای بر این باورند که متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می‌کند. فقط استفاده از متادون به تنهایی برای ترک انواع مواد مخدر کافی نیست و باید به صورت یکجا با روش‌های درمانی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می‌کند، اما باید تحت نظر یک متخصص در حوزه اعتیاد و با رعایت دستورات پزشکی صورت گیرد. در این محتوا به مهم‌ترین سوالات شما در این خصوص پاسخ می‌دهیم که شامل:

 • آیا مصرف متادون به ترک آسان مواد مخدر کمک می‌کند؟
 • آیا مصرف متادون برای ترک، اعتیاد آور است و منجر به اعتیاد متادون می‌شود؟
 • خطرات ترک انواع مواد مخدر با متادون
 • بهترین راهکارهای جایگزین برای ترک انواع مواد مخدر

آیا مصرف متادون به ترک آسان مواد مخدر کمک می کند؟

ترک انواع مواد مخدر یک فرآیند پیچیده است که نیاز به پشتیبانی روانی، مشاوره و در بعضی موارد دیگر، استفاده از داروهای دیگر نیز دارد. بنابراین، فقط استفاده از متادون برای ترک انواع مواد مخدر اصولی نیست و خطراتی را در پی دارد. متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می‌کند، اما عوارضی را در بر دارد و باید تحت نظر یک متخصص در حوزه اعتیاد و با رعایت دستورات پزشکی صورت گیرد. همچنین نوع درمان انتخابی برای ترک مواد مخدر مختلف مانند استنشاقی و کشیدنی متفاوت است. تفاوت‌های ترک مواد استنشاقی و مواد کشیدنی شامل نحوه سم زدایی، مرحله توانبخشی و حفظ بهبودی است. استفاده از داروهای اعتیادآور در کلینیک‌های ترک معتبر استفاده نمی‌شود و استفاده از درمان‌های نوین در این مراکز رواج دارد تا ترک با کمترین درد و در سریع‌ترین زمان انجام شود.

آیا مصرف متادون برای ترک، اعتیاد آور است و منجر به اعتیاد متادون می شود؟

متادون به تنهایی نیز موادی است که می‌تواند وابستگی ایجاد کند. اگر این امر به صورت خودسرانه انجام شود ممکن است منجر به اعتیاد متادون شود، زمانی که متادون تحت نظارت پزشکی و به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده ‌شود، احتمال ایجاد وابستگی به آن کاهش می‌یابد. با این حال در مواردی دیده شده است که حتی با دستور پزشک نیز این وابستگی و اعتیاد پیش آمده، بدین منظور در کلیلنیک‌های مدرن و معتبر هیچ مواد جایگزینی مانند متادون یا مواد مخدر دیگر در درمان اعتیاد استفاده نمی‌شود.
متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می کند؟

خطرات ترک مواد مخدر با متادون

ترک انواع مواد مخدر با استفاده از متادون، ممکن است خطرات و عوارض جانبی داشته باشد. در زیر چند خطر و عوارض جانبی احتمالی این روش آورده شده است:

 • وابستگی به متادون: استفاده طولانی مدت و ناقص از متادون می‌تواند منجر به وابستگی به این دارو شود. این وابستگی می‌تواند به توقف ناگهانی از دارو و تشنج‌های فیزیکی منجر شود.
 • عوارض جانبی فیزیکی: مصرف متادون می‌تواند عوارض جانبی فیزیکی مانند تهوع، استفراغ، گیجی، خشکی دهان، خستگی و کاهش عارضه جنسی داشته باشد.
 • عوارض جانبی روانی: متادون می‌تواند بر برخی از فعالیت‌های عقلانی و حافظه تأثیر بگذارد و احتمال افسردگی، اضطراب و تغییرات در خلق‌و‌خو را افزایش دهد.
 • تداخل با داروهای دیگر: متادون می‌تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد، که می‌تواند تأثیرات جانبی یا کاهش اثرات داروهای دیگر را افزایش دهد.
 • خطر اوردوز: استفاده از متادون در مقادیر نادرست می‌تواند منجر به اوردوز شود، اوردوز وضعیتی است که در آن تنفس کاهش می‌یابد و ممکن است منجر به فوت شود.
 • خطرات جانبی برای بارداری: استفاده از متادون در حالت بارداری می‌تواند خطراتی برای جنین ایجاد کند، از جمله خطرات برای رشد و توسعه جنین و خطرات زایمان.
 • تداخل با زندگی روزمره: مصرف متادون ممکن است با زندگی روزمره فرد تداخل داشته باشد، از جمله تأثیر بر توانایی رانندگی، کارکرد روزمره و تأثیر بر روابط اجتماعی.
 • خطر توقف ناگهانی: توقف ناگهانی مصرف متادون می‌تواند منجر به تشنج‌های فیزیکی و وابستگی شدید به دارو شود.

 

متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می کند؟

بهترین راهکارهای جایگزین برای ترک انواع مواد مخدر

با توجه به موارد خوانده شده ترک اعتیاد با متادون روش نامناسب و خطرناکی است که یکی از مهم‌ترین خطر و عوارض آن وابستگی به متادون است. مراکز معتبر به جای استفاده از متادون که خود اعتیادآور است، از روش‌های به روز و اثبات شده‌ای استفاده می‌کنند که عبارتند از:

 • سم زدایی تدریجی: با این روش، علائم مواد مخدر به تدریج کاهش می‌یابد و شما با کم‌ترین سختی، پاکی خود را بازیابی می‌کنید.
 • داروهای غیراعتیادآور: برای بهبود علائم و عوارض ترک، از داروهای تخصصی و بدون خطر اعتیاد استفاده می‌شود.
 • کاشت ایمپلنت نالتروکسان: این ایمپلنت ولع مصرف موادمخدر را از بین می‌برد و به شما در حفظ پاکی خود کمک می‌کند.
 • جلسات روانشناسی ترک اعتیاد: در این جلسات، ریشه‌های اعتیاد شما بررسی و درمان می‌شود و با آموزش مهارت‌های مقابله‌ای، از بازگشت به مصرف مواد پیشگیری می‌شود.
 • مراقبت‌های بعد از ترک: ما شما را تنها نمی‌گذاریم! با جلسات مشاوره بعد از ترک، به شما در تثبیت پاکی و حفظ سلامت روان کمک می‌کنیم.

جمع بندی:

با توجه به مطالب خوانده شده متادون به ترک سریع مواد مخدر کمک می‌کند اما خطرات و عوارض زیادی دارد و با توجه به خطرات، یک روش نامناسب و غیر اصولی می‌باشد. ترک انواع مواد مخدر به صورت اصولی زیر نظر متخصصین کلینیک ترک، یک درمان ایمن و بدون درد و خماری را برای شما به همراه دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.