تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۱ - ۸:۵۰
کد خبر : 5820

معده درد و روش تشخیص و درمان | چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معده درد و روش تشخیص و درمان | چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معده درد یکی از بیماری‌های گوارشی و مشکلاتی است که در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود . به گزارش سلامت روز به نقل از درمانکده، ممکن است هر‌یک از ما در طول زندگی بارها به معده درد دچار شده باشیم. تجربه این مشکل و بیماری‌های مشابه آن بسیار دردناک و در برخی از موارد غیر قابل

معده درد یکی از بیماری‌های گوارشی و مشکلاتی است که در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود .

به گزارش سلامت روز به نقل از درمانکده، ممکن است هر‌یک از ما در طول زندگی بارها به معده درد دچار شده باشیم. تجربه این مشکل و بیماری‌های مشابه آن بسیار دردناک و در برخی از موارد غیر قابل تحمل خواهد بود. معده‌درد ناشی از مسمومیت غذایی و یا داشتن حساسیت به برخی از غذاها است. هم‌چنین عواملی مانند: وجود عفونت‌های باکتریایی در معده نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. این درد ممکن است ناشی از یک مشکل ساده و یا یک بیماری جدی باشد. بنابراین اگر برای مدت طولانی و مزمن این درد را تجربه می‌کنید، باید به طور جدی آن را مورد بررسی قرار داده تا علت آن مشخص شود و درمان لازم توسط متخصص گوارش لحاظ گردد پس با مجله درمانکده همراه باشید.. .

معده درد چیست؟

درد معده از جمله بیماری‌های شایع در دستگاه گوارش است که ممکن است در اثر آسیب به بخش‌های دیگر بدن ایجاد شده باشد. علل بروز درد معده ممکن است بیانگر وجود بیماری در قسمت‌هایی مانند: کیسه صفرا یا کبد لوزالمعده و قلب و یا در برخی از موارد آسیب‌های روده باشد. این درد معمولاً به صورت آهسته ایجاد می‌شود و کاملاً ناگهانی تشدید می‌یابد. عوامل دیگری مانند:

وجود ویروس و باکتری
وارد شدن استرس
استفاده از داروهای ضد التهابی
مصرف مشروبات الکلی
خوردن غذاهای پرادویه و تند
عوامل زیادی در ایجاد معده درد دخیل هستند.

در بروز این بیماری تاثیرگذار هستند. عوامل دیگری که در بروز آن نقش دارند رفلاکس معده و یا ابتلا به زخم معده است. تشخیص دقیق علت معده‌درد توسط متخصص گوارش انجام می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت مشاهده هرگونه علائمی از مشکلات معده از مصرف خودسرانه داروهای داروخانه‌ای و بدون تجویز پزشک خودداری نمایید. چرا که در برخی از موارد ممکن است مشکلات جدی‌تر شده و آسیب وارد شده جبران پذیری دشواری را داشته باشد.

بنابراین در چنین شرایطی بهترین کار مراجعه به دکتر متخصص گوارش است تا در صورت لزوم آزمایشاتی از شما گرفته شود تا دکتر بتواند تشخیص دقیقی از علت معده درد به شما بدهد یا در صورت داشتن سوال در این خصوص می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان گوارش در درمانکده مشکل خود را بیان کنید و راهنمایی کسب کنید.

معده درد چند نوع است؟

انواع مختلفی از درد معده وجود دارد که معمولا با الگوی درد و محل آن علت بررسی می‌شود. درد معده ممکن است نتیجه هر نوع بیماری باشد که می‌تواند از کاملاً بی‌ضرر تا کاملاً جدی باشد.

همان‌طور که بیان شد برای بررسی انواع معده درد الگوهای مشخصی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها نوع بیماری را تفکیک نمود. معمولا درد‌معده در انواع زیر بروز می‌کند:

درد در قسمت بالای شکم
درد در قسمت پایین شکم
درد کلی شکم همراه با اسهال یا نفخ
علل بروز معده‌درد

به طور کلی عواملی که در بروز معده درد تاثیرگذار هستند بسیار زیاد بوده و هر عامل خارجی و یا داخلی در ایجاد این بیماری می‌تواند نقش داشته باشد. عواملی مانند: مصرف سیگار و دخانیات یا وارد شدن استرس بسیار در بروز معده درد تاثیر گذار است. هم‌چنین فاکتور‌های زیر باعث معده درد می‌شوند:

داشتن سابقه استفراغ مزمن
کمبود ویتامین ب۱۲
استفاده از داروهای ضد التهاب
تحت درمان بودن شیمی درمانی
استفاده از مکمل‌های آهن و پتاسیم
قرار گرفتن در اشعه
داشتن رفلاکس صفرا
وجود بیماری‌های سیستم ایمنی و خود ایمنی
ابتلا به بیماری کرون
وجود عفونت‌هایی مانند سیفلیس و سل

بیشتر بدانیم: شناخت بیشتر از آناتومی معده

مهم‌ترین عوامل که در بروز معده درد نقش دارند

معده درد ناشی از مشکلات صفرا

یکی از فاکتور‌هایی که برای این بیماری در نظر گرفته می‌شود زمان شروع درد است. اگر ناگهانی و به یک‌باره دچار معده‌درد شوید. ممکن است که هشداری برای انسداد مجرای صفراوی توسط سنگ صفرا یا عدم خون‌رسانی کافی به روده‌ها باشد. همان‌طور که بیان شد ممکن است معده‌درد در اثر وجود بیماری و یا آسیب در سایر بخش‌ها به وجود آمده باشد. فاکتور بعدی الگوی درد است. اگر درد معده تا چند ساعت ادامه دارد و به صورت مداوم نوسان پیدا می‌کند. ممکن است وجود سنگ صفرا باعث بروز آن باشد.

معده درد ناشی از التهاب پانکراس، آپاندیس و روده

هم‌چنین در مواردی که معده درد بسیار شدید است و از قسمت پایین شکم به بالای کمر تیر می‌کشد. نشان دهنده التهاب در پانکراس است. هم‌چنین فاکتور بعدی محل درد اگر درد موضعی دارید ممکن است که قسمت‌هایی مانند اندام‌های ناحیه فوقانی شکم آسیب دیده باشد بیماری‌هایی مانند: آپاندیس یا دیورتیکولیت باعث می‌شود که قسمت فوقانی شکم دچار درد و ناراحتی شود. در هر صورت ممکن است که عوامل بسیاری در ایجاد معده درد تاثیرگذار باشند که این مسئله باعث شود شما برای چند ساعت احساس ناخوشایندی را تجربه کنید.

معده درد ناشی از گاز و نفخ

از علل بروز درد‌معده می‌توان به گاز معده و یا وجود نفخ در معده اشاره نمود. اگر قسمت فوقانی معده پر از گاز باشد با تجمع این گاز فشار زیادی به معده وارد می‌شود. گاز به طور طبیعی در روده‌ها و دستگاه گوارش وجود دارد اما در برخی از موارد ممکن است میزان آن تشدید یافته و فشار زیادی به معده وارد شود. عواملی مانند: اسهال یا یبوست یا وجود ویروس‌ها در معده تجدید‌کننده این گاز است.

اگر معده شما ورم کرده باشد و یا احساس کنید که چیزی در معده در حال حرکت است بعید نیست که گاز معده‌تان افزایش یافته و احساس ناخوشایندی که دارید هم ناشی از این مسئله است. هم‌چنین علائمی مانند آروغ زدن زیاد و یا ابتلا به یبوست نیز هشداردهنده هستند. زمانی که گاز معده افزایش پیدا می‌کند معمولا بعد از چند ساعت درد ناشی از آن برطرف شده و بهبودی حاصل می‌شود.

معده درد ناشی از سوزش سر دل و رفلاکس اسید

یکی دیگر از دلایل معده درد سوزش سر دل است. سوزش معده بسیار دردناک و مشکل‌ساز خواهد بود، که قسمت فوقانی معده یا همان سر معده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل ممکن است با درد قفسه سینه یا درد قلب نیز اشتباه گرفته شود. اما نگران نباشید چرا که سوزش معده در برخی از موارد در اثر مصرف برخی از مواد غذایی ایجاد می‌شود.

مصرف غذاهای اسیدی در تحریک معده و یا احساس سوزش تاثیرگذار است. در بیشتر موارد بعد از چند روز و یا کوتاه مدت بهبودی حاصل می‌شود. اگر سوزش معده دائمی و غیرقابل درمان با روش‌های مرسوم باشد، نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر جهت رفلاکس اسید یا حتی سرطان معده و مری خواهد داشت. بنابراین سوزش معده که همراه با درد می‌باشد در صورتی که به خودی خود بهبود نیافت می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به بیماری‌های جدی‌تری باشد.

معده درد ناشی از ورم یا گاستریت

عامل دیگری که درد معده را ایجاد می‌کند ورم معده یا گاستریت است. گاستریت باعث تورم مخاط معده می‌شود که در اثر وجود عفونت باکتریایی مانند: هلیکوباکتر پیلوری در معده ایجاد می‌شود.این مشکل با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها برطرف می‌گردد و در واقع در اثر تحریک مخاط معده و ورم کردن آن ایجاد می‌شود. ورم معده با فشار آوردن به قفسه سینه و سایر دستگاه‌های گوارش همراه است که برخی بیماری‌های دیگر مانند: بیماری کرون و آلرژی در بروز آن تاثیرگذار است. در چنین شرایطی پزشک توصیه می‌کند که رژیم غذایی سالمی را پیروی نمایید که مواد اسیدی کم‌تری را شامل شود. هم‌چنین با تجویز داروهای کاهش‌دهنده اسید معده سعی در کنترل پوشش داخلی معده داشته تا از ورم آن جلوگیری نمایند.

معده‌درد ناشی از عفونت و ویروس

یک عامل مهم دیگر ابتلای فرد عفونت معده و یا ویروسی شدن این دستگاه است. وجود عفونت در معده اغلب با درد شدید استفراغ و حالت تهوع همراه است. ویروسی شدن معده باعث کاهش انرژی فرد و ایجاد دردهای عضلانی نیز خواهد شد. علائم بروز داده شده در اثر عفونت معده بعد از چند روز بهبود می‌یابد، اما لازم است که فرد از خوردن غذاهای سنگین نوشیدنی‌های حاوی گاز و یا الکل خودداری نماید. در این دوره فرد باید از کم آبی بدن جلوگیری کرده و روش‌هایی برای جبران آن لحاظ کند. چرا که استفراغ از عوامل کاهش آب بدن است که در اثر ویروسی شدن معده ایجاد می‌گردد. توجه داشته باشید که این درد که کاملاً بهبود می‌یابد اگر مزمن و نگران کننده باشد نیاز به بررسی توسط متخصص گوارش خواهد داشت.

معده درد ناشی از انسداد روده

مشکلاتی مانند انسداد روده می‌تواند در معده درد شدید تاثیرگذار باشد. اگر معده متورم شده باشد و در دفع گاز دچار مشکل شده باشید، حتما باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید. استفراغ زرد رنگ علامت هشدار‌دهنده‌ای است که به شما اعلام می‌دارد که ممکن است دچار انسداد روده شده باشید. انسداد روده در اوایل بروز بیماری قابل درمان است و با مصرف مایعات و مسکن‌ها بهبودی حاصل می‌شود. هم‌چنین ممکن است در اثر مصرف برخی از داروها مانند: داروهای کاهش فشار خون آسپرین داروهای ضد التهاب و یا برخی از داروهای اعصاب معده دچار تحریک و بروز درد شود.

معده‌درد ناشی از گرفتگی عضلات

ممکن است این درد در اثر اسپاسم یا گرفتگی عضلات بالای معده باشد، این درد موقتی بوده و با استراحت و یا ماساژ بهتر می‌شود. اگر درد عضلانی شدید باشد و روش‌های خانگی برای بهبودی درد معده تاثیر باشد نیاز است که برای تشخیص دقیق معده‌درد به متخصص مراجعه نمایید.

معده درد ناشی از مسمومیت

یک عامل دیگر که که با معده درد شدید همراه است، مسمومیت غذایی است که علاوه بر معده سایر قسمت‌های شکم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وجود باکتری یا انگل در معده باعث مسمومیت شده و علاوه بر این عارضه تهوع و استفراغ را نیز به همراه دارد. اگر علائم اسهال و تهوع بعد از سه روز بهبود نیافت، حتماً به پزشک مراجعه و درمان‌های جدی تری را آغاز نمایید. هم‌چنین مصرف برخی از مواد غذایی خارج از ظرفیت معده باعث فشار وارد شدن به آن شده و ایجاد درد می‌کند.

مصرف برخی از غذاها مانند: غذاهای پرچرب پرادویه و تند و مواد غذایی نفاخ در بروز آن نقش به‌سزایی دارند. با پرهیز از مواد غذایی که معده را برای درد تحریک می‌کند، می‌توانید کنترل خوبی روی آن داشته باشید. بسیاری از افراد هستند که بعد از غذا خوردن دچار درد‌معده می‌شوند که توصیه می‌شود در چنین شرایطی وعده‌های غذایی را بیشتر و حجم آن را کمتر نمایند. تا فشار کم‌تری به معده برای انتقال مواد غذایی و هضم آن وارد شده و البته فضای کافی برای عملکردهای گوارشی وجود داشته باشد.

معده درد عصبی

تشخیص این‌که آیا دردی که ناحیه شکم خود احساس می‌کنید مربوط به آخرین وعده‌ی غذایی که خورده‌اید می‌باشد یا این‌که به علت استرس و اضطرابی که درگیرش بوده‌اید کمی سخت است. اما حقیقت این است که سلامت روان ما و مشکلات معده به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند. یکی از راه‌های تشخیص این است که دقت نمایید معده درد شما چه زمانی آغاز می‌شود؟ آیا فقط زمانی که سرکار هستید معده‌درد دارید؟ آیا بعد از بحث با یکی از اعضای خانواده دچار معده‌درد شده‌اید؟ بعد از فکر کردن به بدهی‌ها و صورت‌حساب‌های پرداخت نشده معده‌درد شما آغاز شده است؟ آیا هنگام فکر کردن به مشکلاتی که با شریک عاطفی خود دارید درگیر معده درد شده‌اید؟

اگر پاسخ به این موارد مثبت است پس احتمالاً شما دچار معده‌درد عصبی شده‌اید، با این حال مراجعه به پزشک برای تعیین علت دقیق معده درد امری ضروری است، هرگز خودسرانه اقدام به مصرف دارو ننمایید زیرا درمان معده درد عصبی با درد معده‌ای که به علت مشکلات دیگر باشد کاملاً متفاوت بود و تشخیص و درمان آن فقط توسط پزشک متخصص باید صورت بگیرد.

پیشگیری از معده درد عصبی

بدن انسان در مواجهه با شرایط استرس‌زا به طرق مختلف پاسخ می‌دهد که یکی از پاسخ‌های آن رفلاکس اسید معده است که نتیجه‌ی آن معده درد عصبی است. اگر پزشک تشخیص معده درد عصبی را برای شما بدهد باید موارد زیر را برای پیشگیری از آن به خاطر داشته باشید، گاهی موارد با اندکی تغییرات در سبک و روش زندگی می‌توانید از این ناراحتی رهایی یابید. نکاتی که جهت پیشگیری از معده‌درد عصبی باید رعایت کنید شامل این موارد است:

گاهی موارد با اندکی تغییرات در سبک و روش زندگی می‌توان از معده درد عصبی رهایی یافت.
تغذیه سالم داشته باشید

مصرف قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار را تا جایی که می‌توانید کاهش دهید، مصرف نوشیدنی‌های الکلی را به حداقل برسانید. سعی کنید به جای این نوشیدنی‌ها از دمنوش‌های گیاهی استفاده نمایید.

جلوگیری از استرس

در مواجهه با شرایط و موقعیت‌هایی که باعث ناراحتی شما می‌شود، بدن به صورت اضطراب پاسخ می‌دهد، شما نسبت به برخی از این شرایط آگاهی دارید و سعی می‌کنید احساسات خود را در مواجهه با آن سرکوب نمایید، در این شرایط معده‌ درد شما هشداری فیزیکی از طرف بدن شما است.

در پاسخ به سرکوب احساسات، این درد به شما اعلام ‌می‌کند که باید در شرایط و موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید تغییری را ایجاد نمایید. به طور مثال اگر هر روز بعد از رفتن به محل کار، این درد در شما شروع می‌شود شاید زمان آن رسیده که شغل خود را تغییر دهید، یا اگر در مواجهه با شخص خاصی دچار مشکل معده‌درد می‌شوید بهتر است تا جایی که امکان دارد ارتباط خود را با آن شخص کمتر کنید؛ اگر نمی‌توانید این کارها را انجام دهید نسبت به شرایطی که باعث آزار شما می‌شوند با این افراد صحبت نمایید، ممکن است بعد از صحبت کردن سلامت روان شما و در نتیجه‌ی آن، معده‌ درد عصبی‌تان بهبود یابد.

اجازه ندهید اضطراب زندگی شما را کنترل کند؛ اگر می‌دانید چه عاملی باعث اضطراب شما و برهم خوردن تعادل زندگی شما شده است و بعد از ویزیت توسط پزشک متخصص و رعایت نکاتی که پیشتر ذکر شد، هنوز نتوانسته‌اید با معده درد عصبی خود مبارزه کنید پس زمان آن فرا رسیده که با یک مشاور یا روان‌شناس صحبت کنید تا مشکل اضطراب خود را به صورت ریشه‌ای حل نمایید و برای همیشه از مشکلات جسمی که به دنبال آن ایجاد می‌شود رهایی یابید.

درد معده به تنهایی مشکلی غیرقابل تحمل است و هنگامی که با استرس و اضطراب همراه باشد می‌تواند روند عادی زندگی شما را مختل نماید، پس لازم است تمام تلاش خود را در جهت از بین بردن عامل اضطراب خود انجام دهید.

مصرف دارو

ممکن است پزشک برای شما داروهایی را تجویز نماید که باعث کاهش درد‌معده شما شود اما به یاد داشته باشید در مواجهه با معده‌درد عصبی، دارو هیچ‌گاه به تنهایی موثر نیست.

انجام مدیتیشن، یوگا و تمرینات ورزشی

وقتی مشکلات روحی به صورت یک درد جسمانی در بدن شما بروز می‌نماید، زمان آن فرا رسیده که تعادل روحی و فیزیکی را به بدن خود بازگردانید، انجام تمرینات یوگا، آرام کردن ذهن طی فرآیند مدیتیشن و انجام بعضی از حرکات ورزشی گزینه‌ی مناسبی در رسیدن به آرامش، دوری از استرس و اضطراب و دستیابی به سلامت فیزیکی شما است. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که همواره فعالیتی را انتخاب نمایید که انجام آن به شما حس خوبی بدهد و تنها به توصیه‌ی دیگران و از رو اجبار مدیتیشن، یوگا یا دیگر فعالیت‌ها را انجام ندهید زیرا انجام هر فعالیتی که مطابق خواسته شما نباشد باعث افزایش اضطراب خواهد شد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معده درد یک بیماری شایع و پر تجربه برای هر فرد در طول زندگی است اما همین بیماری به نظر ساده ممکن است بیانگر مشکلات جدی‌تری در داخل بدن باشد. از این رو در مواردی که نیاز است حتماً باید به پزشک مراجعه و علت را جویا شد. در موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان‌های جدی را مد نظر قرار دهید:

افرادی که دارای تب همراه با معده‌درد هستند
کسانی که بیش از از ۱۲ ساعت استفراغ مزمن را تجربه کرده اند
داشتن درد شکم در اثر ضربه دیدن به معده
احساس معده‌درد بعد از مصرف داروهای جدید
تجربه معده درد بعد از شیمی درمانی
احساس درد مزمن و پایدار در قسمت فوقانی شکم
احساس درد شدید در زمان لمس شکم
احساس معده‌درد همراه با مدفوع سفید
معده درد شدید در زنان باردار
همراه بودن معده درد با خشک شدن لب‌ها و احساس سرگیجه
درد معده همراه با مدفوع خونی و بدبو
احساس درد در ناحبه معده همراه با مشکلات تنفس و درد قفسه سینه
در موارد بالا فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان‌های جدی را مد نظر قرار دهید

روش‌های تشخیص معده درد

برای تشخیص اختلالات گوارشی معمولا نیاز به معاینات اولیه و بعد انجام آزمایشات لازم است. در معاینه بالینی پزشک سوالاتی از بیمار می‌پرسد و سوابق بیماری و علائم را مطلع می‌شود، هم‌چنین به بررسی محل درد که در قسمت بالا یا پایین و یا وسط معده می‌پردازد. مواردی مانند شدت درد و نوع آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. ایشان از شما سوال می‌کند که درد از چه زمانی شروع شده و چگونه است؟ آیا با سوزش و یا گرفتگی همراه است و یا تیر کشنده است؟ درد معده‌تان با خوردن غذا بیشتر می‌شود؟ یا در اثر مصرف غذاهای خاصی این عارضه ایجاد می‌گردد؟ سوالاتی در رابطه با بارداری و یا انجام فعالیت‌های اخیر تیز از شما پرسیده می‌شود تا تشخیص دقیق‌تری مد نظر قرار بگیرد.

تشخیص معده درد با بررسی‌های دقیق متخصص گوارش و آنالیز علائم بروز داده شده انجام می‌شود. البته بررسی های بالینی در وهله اول وجود دارد و ممکن است که نیاز به انجام آزمایشات مربوطه داشته باشید.

آزمایش خون در مدفوع
آزمایش کشت مدفوع برای بررسی باکتری‌های غیر طبیعی
آزمایش ادرار
انجام سونوگرافی
سی تی اسکن شکم
تصویر برداری اشعه ایکس از شکم
تنقیه باریم
آندوسکوپی

از روش‌هایی است که برای تشخیص علت معده درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان معده درد

برای درمان معده درد بعد از تشخیص دقیق داروهای مورد نظر تجویز می‌شود. پزشک با توجه به علت بروز این بیماری تصمیم گیری دقیق و صحیح را لحاظ می‌کند. به طور کلی درمان شامل استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای مهارکننده است. در صورتی که فرد آلوده به میکروب هلیکوباکتر پیلوری باشد با مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک مانند: اریترومایسین و مترونیدازول علائم بهبودی حاصل خواهد شد.

اگر این درد ناشی از بیماری ریفلاکس معده باشد، درمان با یک آنتی اسید یا کاهش دهنده اسید (Pepcid AC، Zantac 75) انجام می‌شود. این داروها اسید معده را مسدود کرده و رفلاکس را بهبود می‌بخشد که شامل امپرازول و پنتوپرازول و لانسوپرازول است. دیگر مسدود کننده‌های اسید معده مانند فاموتیدین و رانیتیدین تاثیرات خوبی را برای کنترل درد معده به همراه دارند. در افراد مبتلا به یبوست از ملین‌های ملایم برای مدفوع استفاده می‌شود که می‌تواند در حرکت مجدد آن موثر باشد.

درمان‌های خانگی معده درد

برای کنترل و یا مهار کردن درد معده درمان‌های خانگی هم وجود دارد که در کنترل درد ناشی از معده بی‌تأثیر نیست. استفاده از داروهای گیاهی برای کنترل معده‌درد در بسیاری از موارد موثر بوده و می‌تواند کمک کننده باشد. در ادامه روش‌هایی برای درمان معده درد با روش‌های گیاهی معرفی می‌شود.

بیشتر بدانیم: علائم، علل و درمان کبد چرب و ناسالم

استفاده از داروهای گیاهی برای کنترل معده‌درد در بسیاری از موارد موثر است.

درمان درد معده با استفاده از نعنا یا عرق نعنا

نعناع همیشه برای معده‌درد و دل درد و ناراحتی های معده مانند استفراغ و اسپاسم‌های آن، مفید بوده است. نعنا حاوی منتول است که می‌تواند تاثیرات خوبی در کنترل درد و از بین بردن نفخ و ناراحتی‌های معده داشته باشد. از نعنا می‌توان به روش‌های مختلف استفاده کرد. استفاده از نعنا همراه با نبات یا به صورت عرق رایج می‌باشد. هم‌چنین آبنبات نعنایی وجود دارد که می‌تواند در کنترل درد‌معده موثر باشد.

استفاده از لیمو

عصاره لیمو نقش مناسبی برای درد معده ایفا می‌کند. خوردن یک لیوان آب لیمو که ترکیب شده از آب ولرم و مقداری لیموی تازه است برای درمان معده‌درد و نفخ آن مفید است. هم‌چنین باعث می‌شود که چربی راحت‌تر حذف شده و اسید معده نیز کنترل شود.

استفاده از زنجبیل

از موارد موثر دیگر که کاملا گیاهی و بدون ضرر است، مصرف زنجبیل است. زنجبیل انقباض معده را برطرف کرده و درمان موثری برای این درد است که می‌توان به صورت پودر زنجبیل یا دمنوش مورد استفاده قرار بگیرد. ترکیب عسل و زنجبیل هم در درمان این مشکل موثر واقع شده است که امتحان کردن آن بی ضرر است. علاوه بر روش‌های گیاهی می‌توانید از تکنیک‌های خانگی هم کمک بگیرید. برای این منظور کمپرس آب گرم را روی معده قرار داده و سعی کنید به آرامی آن را ماساژ دهید. خوردن آب کافی و رعایت مواردی مانند: غذا خوردن آهسته و عدم دراز کشیدن بعد از مصرف غذا کمک کننده است. هم‌چنین می‌توانید از آب گرم استفاده کرده و یا حرکات یوگا انجام دهید.

برای پیشگیری از معده درد غذاهایی مصرف کنید که هضم راحت تری دارند و به زبان عامیانه غذاهای سنگین را مصرف نکنید. غذای جامد در ساعت‌های اول روز باعث می‌شود که حجم معده پر شده و فشار زیادی به آن وارد شود. بنابراین از خوردن وعده‌های غذایی بزرگ و جامد در اول روز خودداری کنید. اگر استفراغ دارید وعده غذایی را کم‌تر کرده و حدود ۶ ساعت فاصله بین آن ایجاد نمایید. اگر مبتلا به این درد هستید مصرف لبنیات و غذاهای پرچرب، غذاهای سرخ شده و نوشیدنی‌های حاوی گاز و الکل را محدود کنید و در ادامه از خوردن آن پرهیز نمایید. از رژیم‌های غذایی که حاوی مقدار قابل توجهی فیبر هستند پیروی نمایید. اگر بیماری مزمن و آزاردهنده است از متخصص گوارش کمک بگیرید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.